trebonsko-krajina-dvojiho-nebe - Třeboňsko
Aktuality a akce
null trebonsko-krajina-dvojiho-nebe
Třeboňsko - krajina dvojího nebe
14. 4. 2025
Krajina, v níž se prolíná rozum a cit.
Svědectví lidí naslouchajících krajině. Svědectví krajiny, jež ve své síle a hojnosti dovolila člověku, aby se stal její symbiotickou součástí. Svědectví pevné a hluboké, sdělované lidmi, kteří mají co říct. Způsobem, který pro svou vzácnost zaslouží zaznamenat jako pevný odkaz dalším generacím.
Svůj hlas filmu propůjčil herec David Švehlík. Stal se citlivým a vnímavým průvodcem. Tím, kdo pozorně naslouchá, propojuje a vypráví.
Více než jen krajina, která se dívá, jak jí dějiny plynou před očima, je Třeboňsko dějství samo. Řeka Lužnice si zachovává svou svobodnou nespoutanost, zatímco rybníky představují ojedinělé mízní uzliny krajiny čistící její životadárný zdroj. Jde o soustavu geniální i prostou zároveň. Voda, hráz, voda, hráz. Víra, Naděje, Láska.
Tento film je setkáním s krajinou, která funguje. Je obrazem místa, kde voda není jen povrch, ale paměť. Kde stromy nejsou jen kulisy, ale svědci času. Kde tradice není minulost, ale živá současnost. A v odvěkém sepětí s touto krajinou člověk. Nikoli jako pán, nýbrž jako součást. Člověk, který pochopil její rytmus a vepsal se do něj. Štěpánek Netolický, Mikuláš Ruthard, Jakub Krčín, Josef Šusta. Každý z nich dotvářel Třeboňsko jinak – jedni s rozumem a silou, jiní s citem a vizí.
Krajina dvojího nebe. Film o přírodě nejen líbezné, ale stejně tak odolné a moudré. O krajině, která si zachovala potenciál nadále zůstávat pečlivě vyváženým systémem, který přežil staletí. O lidech, kteří ji milují a chápou. O budoucnosti, kterou si teprve musíme zasloužit.
Třeboňsko. Dílo přírodních sil a dílo lidského umu, kde hranice mezi přírodou a kulturou je smazána, kde identita krajiny obsahuje obojí. Člověk dalekosáhle přetvořil krajinu podél řeky Lužnice nacházející se mezi Českými Velenicemi na jihu a Veselím nad Lužnicí na severním okraji dnešní Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko a od doby vzniku prvních rybníků a umělých vodních cest hledá rovnovážný vztah mezi přírodními zdroji, lidskými potřebami a duchovní kulturou. Mezi spotřebou minerálních a biotických zdrojů, setrvalým ekonomickým vývojem a kulturním životem obyvatel za současného udržení široké rozmanitosti forem života, která je ve svém důsledku prospěšná všem. Třeboňsko představuje model vyvážené krajiny, přírodní, odpradávna obývané, využívané a upravované.
Film Třeboňsko - Krajina dvojího nebe je o hledání této rovnováhy.











