20 let úspěšné ochrany přírody v Českém lese k vidění na jednom místě - Český les
Aktuality a akce
null 20 let úspěšné ochrany přírody v Českém lese k vidění na jednom místě
20 let úspěšné ochrany přírody v Českém lese k vidění na jednom místě
19. 5. 2025
Výstava, která přibližuje veřejnosti dvacet let péče o přírodu chráněné krajinné oblasti Český les, byla v pátek 16. května slavnostně zahájena v městské stodole v Bělé nad Radbuzou. Ukazuje konkrétní úspěchy, kterých se podařilo dosáhnout díky úzké spolupráci s regionálními partnery a místními lidmi. Výstavu zahájili: František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Tomáš Peckert z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel Správy CHKO Český les, Libor Picka, radní Plzeňského kraje pro oblast cestovního ruchu a starosta města Bělá nad Radbuzou, Jindřich Horáček z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel Správy CHKO Slavkovský les a Lenka Křížková, ředitelka Destinační společnosti Český les.
Krása Českého lesa zachycená na velkoplošných fotografiích není jen dílem přírody, ale i výsledkem dlouhodobé spolupráce a péče mnoha zapojených subjektů. Tematické informační panely přibližují například péči o cenné lokality a vzácné druhy rostlin živočichů, o vodní režim v krajině nebo lesy. Část panelů je také věnována historii vývoje zdejší krajiny či cestovnímu ruchu.
Český les, jedna z nejmladších chráněných krajinných oblastí v ČR, chrání nejcennější přírodu na Domažlicku a Tachovsku. Letos si připomíná dvacet let od svého vyhlášení, kdy bylo završeno mnohaleté úsilí ochránců přírody, kteří si po pádu železné opony uvědomili přírodní i krajinářské hodnoty pro veřejnost dlouho zapovězeného území. O vyhlášení CHKO se velkou měrou zasadil Plzeňský kraj, kterému se pro ně podařilo získat podporu místních samospráv.
„To, že koncept chráněných krajinných oblastí má smysl, dokazuje i to, že jich bylo vyhlášeno již 27. Tou zatím poslední je chráněná krajinná oblast Soutok, vláda její vznik schválila letos v polovině ledna. Všechny kromě jedinečných přírodních hodnot chrání krajinu jako celek, ve kterém lidé už dlouho hospodaří a vtiskli mu nezaměnitelný ráz. V Českém lese byla tato tradice přerušena, nyní se na některých místech snažíme vrátit k šetrnému obhospodařování luk či pastvin. Dvacet let v Českém lese ukazuje, že když se odborná péče spojí se spoluprací místních, přináší výborné výsledky,“ uvedl František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
„Za dvě desetiletí jsme ušli velký kus cesty – od prvotního poznávání území, zajištění náležité ochrany a péče až po úzkou spolupráci s místními partnery. Podařilo se nám například vybudovat pět naučných stezek, revitalizovat rozsáhlé území nivy Nemanického potoka nebo odstranit vojenské pozůstatky na Čerchově. Vymezili jsme také bezzásahové zóny v lesích, které ponecháváme přirozenému vývoji, a připravili studii šetrného turistického ruchu. Tato výstava je poděkováním všem, kdo s námi Český les chrání a rozvíjejí.,“ doplnil Tomáš Peckert z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel Správy CHKO Český les.
„Český les je cenný nejen svou přírodou, ale také velkým potenciálem pro šetrný cestovní ruch. Výstava krásně ukazuje, jak lze přírodu chránit a zároveň ji přibližovat lidem. Takové projekty jsou důležité i pro rozvoj našeho regionu,“ řekl Libor Picka, radní Plzeňského kraje pro oblast cestovního ruchu.
Výstava bude v Bělé nad Radbuzou k vidění do 11. června, poté se přesune do dalších míst Plzeňského kraje – Plzně, Poběžovic, Domažlic, Babylonu, Kdyně, Klenčí pod Čerchovem, Jízdárny ve Světcích, Stříbra, Horšovského Týna a Holýšova. Připravily ji Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Destinační společnost Český les, Město Bělá nad Radbuzou a Plzeňský kraj. Slavnostního zahájení se zúčastnili zástupci státní správy, místních samospráv, spolků, škol, vlastníků pozemků i široké veřejnosti. Vystoupil také Dixieland Planá pod vedením Bedřicha Smrčky. V městské stodole probíhal program pro školy, který připravili: Agentura ochrany přírody a krajiny, Destinační společnost Český les, Domažlické městské lesy a Lesy České republiky. Na louce u stodoly byly k vidění ukázky sokolnictví pana Václava Šporera z Horšovského Týna. A zájemci mohli i ochutnat pivní speciál Domažlického městského pivovaru s vůní jedlových a smrkových výhonků z Českého lesa.









